SOCIAL MEDIA

online learning | my tips

niedziela, 10 stycznia 2021



Technologia stale się rozwija, a przez ostatnią sytuację na świecie cała nauka przeniosła się do świata online. Myślę, że powoli każdy ma tego dość, a w szczególności tego, że całe dnie musimy spędzać przez komputerem i wgapiać się w ekran. Jest to ogromnie obciążające nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Mimo wszystko, nie mamy na to żadnego wpływu, a naukę wciąż musimy kontynuować. W dzisiejszym poście chciałam przedstawić Wam moje wskazówki jak radzić sobie z nauką online, w szczególności, że dla studentów nieubłaganie zbliża się sesja, więc moje wskazówki mogą okazać się dla wielu przydatne!


Notowanie na laptopie czy komputerze w dobie nauki online sprawdza mi się zdecydowanie lepiej niż tradycyjne robienie notatek. Może się to okazać również przydatne później na egzaminie - oczywiście tylko wtedy, jeśli nie zdążymy się czegoś nauczyć! Łatwiej jest nam wyszukać szybko daną informacje w programie tekstowym niż wertując kartki z notatkami. Jak robić notatki? Przede wszystkim:

- używaj dużo kolorów - to pomaga na zapamiętanie informacji i łączenie ich ze sobą, przykładowo wszystkie nagłówki w identycznym odcieniu czerwieni sprawią, że ten kawałek tekstu będziemy kojarzyć z rozpoczęciem nowego działu, który opisujemy

- używanie różnych czcionek - podobna sytuacja jak wcześniej, pozwala na podkreślanie jednych informacji, wyodrębnienie ich z całości tekstu

- obrazki - opcja, która umożliwi nam zobrazowanie danego tematu, problemu i zdecydowanie pomóc nam zapamiętać daną rzecz

Jednym słowem, warto wykorzystywać wszystkie możliwe opcje jakie programy tekstowe oferują!

Zaplanowanie i organizacja czasu pozwala mi na wykonywanie moich obowiązków i nie zapominanie o niczym jak np. ważnych egzaminach. Jest to ważne w szczególności dla osób, które mają sporo obowiązków na głowie. Mi satysfakcję daje przede wszystkim odznaczanie rzeczy, które udało mi się zrobić. Ale uwaga! Istotne jest, aby nie przesadzać. Zaczynamy od małych celów, które jesteśmy w stanie zrealizować. Nie stawiajmy przed sobą niemożliwego, gdyż wzbudzi to w nas tylko rozczarowanie! 

W procesie nauki warto również znaleźć swoje motywatory, gdyż wpływają one pozytywnie na efektywność przyswajania wiedzy. Naszym motywatorem może być na przykład stypendium, które można otrzymać na uczelni za dobre wyniki w nauce. W końcu kto nie chciałby dodatkowej gotówki? Może to być również nasza przyszłość, czy też wymarzony zawód do którego potrzebujemy języka, matematyki, czy jakiegokolwiek innego przedmiotu. Odnalezienie własnego celu pozwoli nam na zdefiniowanie tego co tak na prawdę nas motywuje. Jest to tzw. motywacja wewnętrzna, które jest zdecydowanie silniejsza niż dobra ocena czy chęć zadowolenia rodziców. Robimy to dla siebie, dla naszego rozwoju.

Oprócz podstawowych rzeczy takich jak notatki, czy samo uczestnictwo w zajęciach ważne jest również miejsce, w którym je odbywamy. Istotne jest, aby było dla nas wygodne i abyśmy pod ręką mieli wszystko. czego na ten czas potrzebujemy. U mnie nie sprawdza się wygodne i ciepłe łóżeczko czy sofa, a stół przy którym mogę rozłożyć laptopa i komfortowo uczestniczyć w zajęciach. Warto zadbać o przestrzeń wokół siebie i odłożyć na bok wszystkie rozpraszacze takie jak np. telefon.

Jeśli chodzi o zaliczanie przedmiotów to warto zająć się tym odpowiednio wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeśli mówimy o zaliczeniach, to dobrym sposobem jest również pomyślenie o tym wcześniej, czyli już na początku semestru. Zdarzają się przedmioty. na których wystarczy napisanie eseju czy zaprezentowanie prezentacji aby otrzymać 'piątkę'. Warto popracować w trakcie semestru, aby zaoszczędzić sobie nerwów i oczywiście czasu na koniec semestru. 

Czekam na Wasze komentarze dotyczące zdalnej nauki! Jak radzicie sobie z obowiązkami?

7 komentarzy:

  1. Dobra organizacja to tak naprawdę według mnie podstawa :) I tutaj super sprawdzają się tradycyjne plannery albo kalendarze, ja uwielbiam takie prowadzić.

    zofia-adam.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. super patenty ;) nauka jest bardzo wazna. kiedys pamietam, ze nie chcialam uczyc sie jezykow... teraz musze nadrabiac materialy. pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie niestety taka ścisła organizacja na dłuższą metę się nie sprawdza. 😊

    OdpowiedzUsuń
  4. U mnie jak to zwykle na moim kierunku jest bardzo dużo do zrobienia, nie ma też przedmiotów na zaliczenie za jedynie esej czy prezentację, ale daję radę ❤

    OdpowiedzUsuń
  5. JA uwielbiam notatki pisane na komputerze :D W notatkach ręcznych pierwsza strona zawsze jest ładna a kolejne tak nabazgrane, że nie da sie rozczytać. Super, że są teraz takie możliwości do nauki :)

    OdpowiedzUsuń